Terimler kategorisinde (340 puan) tarafından

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

0 oy
(300 puan) tarafından
Altın oran demektir. Kadrajı; dikey ve yatay iki çizgi ile 3'er eşit parçaya, toplamda 9 parçaya ayırmak ve objeyi fotoğrafın 1/3 lük alanına yerleştirmek veya 2/3 lük alana yerleştirip, 1/3 lük alanı boş bırakarak uygulanır. Kullanım yerine göre daha estetik fotoğrafların çekilmesine olanak sağlar. Fotoğrafçılıkta kadrajın temel prensiplerinden biridir. Ancak daha yaratıcı ve farklı fotoğraflar çekmek için kural dışına da çıkılabilir.
0 oy
(621 puan) tarafından
Fotoğrafta en çok kullanılan kurallardan biri 1/3 kuralıdır. Bu kuraldaki amaç dengeli ve ilginç fotoğraflar çıkartabilmek için gereklidir.
Vizörden baktığınızda ekranı 9 parça olarak hayal edin veya Live view ekranını kullanıyorsanız makinenizin özelliği ile live view ekranını bölebilirsiniz. Bu çizgilerde birleşme noktaları yani üstteki resimde yuvarlak olan kısımlarına modeli konumlandırırsanız fotoğraf daha ilgi çekici olur ve sıradan olmaktan çıkar. Genellikle çoğu kişiler modeli tam ortaya koyar ancak bu yanlıştır.
1/3 Kuralını pratik yapa yapa artık alışıp hiç düşünmeden bile 1/3 kuralını kullanır hale gelmiş olacaksınız. 1/3 kuralını, çektiğiniz fotoğrafları düzenlerken de aklınızdan çıkarmayıp 1/3 kuralına uygun şekilde kesip göze hoş gelebilecek bir hale getirebilirsiniz.

https://fotografdersleri.wordpress.com/ kaynağından arşivlendi. Arşivlenmiş kopya: https://web.archive.org/web/20210312232634/https://fotografdersleri.wordpress.com/2020/02/12/fotografta-kompozisyonda-1-3-kurali/
...