Genel kategorisinde (340 puan) tarafından

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

+1 oy
(415 puan) tarafından
Uv filtre Güneşten gelen ultraviyole yani gözle görülemeyen ama sensörün işleyebileceği istenmeyen ışınları engeller, ayrıca lensin önüne takıldığı için düşmeye ya da darbeye karşı lensin ön merceğini korur ve lense toz kaçmasını engeller. Uv filtre özellikleri kalitelerine göre değişir kalitesiz bir filtre kullanırsanız uv ışınları yeterince engelleyemez, ışık geçirgenliği az olacağından kaliteyi düşürür ve kenar kararmalarına yol açar. Benim fikrim kalitesiz bir uv filtre yerine hiç kullanmamak daha iyidir.
0 oy
(380 puan) tarafından
UV filte özellikle gündüz yapılacak dış çekimlerinde kullanılması gereken yardımcı araçlardır. Objektif üzerine takılacak bir filtre ile UV ışınlarının sensör üzerine düşmesi engellenir. Ayrıca objektifin zarar görmesini engeller.  UV filtre alırken belli bir kalitede olmasına dikkat edilmelidir. UV ışınlarını kesecek yeterlilikte olmayan filtreler fotoğraf çekerken sorun çıkabilir. Örneğin netlik almayı zorlaştırır. Bu nedenle çok pahalı bir lensiniz yoksa UV filtre kullanmayabilirsiniz.
0 oy
(621 puan) tarafından

UV filtre, güneşten gelen Ultraviyole dediğimiz ve gözle görünmeyen ışınları engeller. Lens düştüğünde. ilk etkilenen filtre olduğu için bir nevi lensi korur. 

Avantajları: Lense gelecek zararlardan korur, rüzgar sayesinde gelen tozların lense yapışmasına engel olur, ultraviyole ışınlarını süzer.

Dezavantajları: ekstradan bir cam daha kullandığınız için görüntü kalitesi azalabilir.

...