Genel kategorisinde (1.3k puan) tarafından

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
(1.3k puan) tarafından
 
En İyi Cevap

Yönlerine Göre Işık Çeşitleri

Anahtar Işık (Key Light)
Kamera veya fotoğraf makinesi ile konunun birleştiği çizgiden kırk beş derecelik açıyla kameranın yakınına yerleştirilir. Genellikle sert ışık kaynağı kullanılır.
Anahtar ışığın en önemli özelliği yapılacak pozlamayı doğrudan etkilemesidir. Çekilecek kareye dinamizm ve canlılık katar. Konunun dokusunu ön plana çıkartır. Buna bağlı olarak sert gölgelere neden olur.
Dolgu Işık (Fill Light)
Ana ışığın tam tersi tarafa ve yine 45°lik açıyla ya da kamera yada fotoğraf makinesinin tam yanına yerleştirilir.  Sert ve yumuşak ışığın yaklaşık 3/1 oranında kullanılır. Bu oran çekilecek sahneye ve mekâna göre değişiklik gösterebilir. Fotoğrafta kontrastı azaltır.
Arka Işık (Back Light)
Konunun arkasına, genellikle konuya arkadan ve yukarıdan bakacak şekilde yerleştirilen sert ışık kaynağıdır. Konunun üstünü ve kenarlarını bir çizgi halinde aydınlatarak onun arka fonla karışmasını engeller.

Portre Işıkları 
Portre çekerken kullanılacak ışıklar şiddetine ve yönüne göre gruplara ayrılır.
1.    Cephe Işığı 
Cephe ışığı ana kaynağın yol açtığı gölgeli alanları yumuşatmak veya yok etmek için kullanılır. Çoğunlukla konunun 45 derece yanı ve 45 derece yüksekliğinde tutulur.
2.    Tepe Işığı
Doğal ve yapay olarak kullanılabilir. Tepeden gelen ışıktır. Konun arkasına yansıyan gölgeleri yok etse de bazı yerdeki gölgeleri aşağıya doğru uzatır. Yapay olarak yukarıdan verilebileceği gibi doğal olarak güneşin tepede olduğu zamanlar da tepe ışığı olarak kullanılabilir. 
3.    Yanal Işık
Yan taraftan verilen ışıktır. Konunun belli bir tarafını vurgulamak için kullanılır. Dokuyu vurgular, detayları ön plana çıkartır.
4.    Ters Işık
Konunun arkasından gelen ışıktır. Bu nedenle konunun ve çevredeki diğer nesnelerin gölgeleri doğrudan objektifin üzerine düşer. Bu nedenle kontrastlı ve siyah ağırlıklı fotoğraflar elde edilir. Yoğun olarak kullanıldığında siluet etkisi alınır. Güneşin doğduğu ya da battığı sırada çekilecek fotoğraflarda ters ışık kullanılabilir.
5.    Alttan Işık
Efektif görüntüler elde etmek için kullanılır. Yoğunluğa bağlı olarak aşağıya koyularak arkaya düşen gölgeleri yok etmek için de kullanılabilir. Ancak doğru kullanılmazsa yapıyı bozar.

...