(320 puan) tarafından

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
(900 puan) tarafından
Fotoğraf çekiminde lens, makineden daha önemlidir. Eğer ikinci el lens alacaksanız kesinlikle bu testi gerçekleştirin. Backfocus ve Frontfocus sorunu genellikle Sigma, Tamron, Tokina gibi lenslerde görünür.  Netlemek istediğiniz kısım tam netlenmez, önünde veya arkasında kalan kısmın netlenmesinden dolayı oluşan netleme hatasıdır. Fotoğraf makinesinde fotoğrafa bakıp bu hatayı anlamanız biraz zor olacaktır o yüzden bilgisayara attığınız zaman fotoğrafta netlediğiniz alanın net olmadığını görünce hayal kırıklığı ile farkedersiniz.
Test Aşamaları;
1.    Diyaframı en büyük olacak açıklığa getiriyoruz.(Örneğin 50 mm F1.8 için 1.8’e getiriyoruz)
2.    Lens zoom lens ise en dar odak uzaklığını seçiyoruz.(örneğin 18-55 için 55’e alıyoruz)
3.    Fotoğraf makinesini tripod veya masa gibi düz bir zemine sabitliyoruz.
4.    Düz bir zemine aralarında 1’er cm olarak şekilde ve çapraz şekilde 3 tane pil koyun.1 tane en önde 1 tane ortada 1 tane en arkada ve her biri arka arkaya değil aralarında 1’er cm olacak şekilde olacak. Yakın olmalı ki lens otomatik netleme yapabilsin.
5.    Ortadaki pil’e netleyip çekiyoruz.
6.    Çektiğiniz fotoğrafı bilgisayarınızdan bakın ve ortadaki pil net sağ ve soldaki piller flu ise sorun yok demektir.
7.    Eğer ortadaki net değil de önde olan pil net ise frontfocus hatası, eğer arkadaki net ise de backfocus hatası var demektir.
...