Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için 50 tavsiye

Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için 50 tavsiye


Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için 50 tavsiye

 1. Fotoğrafta anlatmak istediğinizi belirleyin. Fotoğraf genellikle hissedileni dışa yansıtmak için veya gördüğünüzü başkalarına göstermek için çekilir. O yüzden fotoğraf çekmeden önce o konunun anlamını ve çekilmeye değip değmeyeceğini düşünün.
 2. Odak noktasını belirleyin. Odak noktasını seçip netlemek fotoğraf için en önemli konudur. Makinede doğru odak noktasını seçip doğru yer netlenmelidir.
 3. Fotoğrafınız arka plan ile uyumu olmalıdır. Arka planın sade olması genellikle daha iyidir. Arka planda çok parlak bölgeler olmamasına dikkat edin. Fotoğrafın ilgi odağı da net olmalıdır.
 4. Işığın geliş açısını doğru ayarlayın. Işık fotoğraflarda en önemli unsurlardan biridir. Işığın kullanımı ile fotoğraf tamamıyla değişir. Işığın yönü ve konuyu konumlandırmayı iyi yapın ya da siz ona göre konum alın.
 5. Konuya yakınlık veya uzaklığınızı doğru ayarlayın. Çekmek istediğiniz konuya yakın veya uzak olmanız da kadrajlamanın en önemli unsurudur. Eğer çok uzakta duracaksanız konu etrafında dikkat çekecek fazla şey olmamasına dikkat edin.
 6. Kadrajda gereksiz objeler olmamalı. Kadrajda gereksiz nesneler her zaman fotoğrafı bozar ve bu nesneleri fotoğrafı çekerken çıkarmayıp sonra Photosop ile çıkarırım, keserim diye düşünmeyin.
 7. Kadrajın düz olduğundan emin olun. Fotoğrafta en önemli sorunlardan birisi de kadrajın yamuk olmasıdır. Bu hatadan kurtulmak için flaş kısmına takılan küçük su terazisi alabilirsiniz. Fotoğraf Çekim Açısı: Fotoğraf çekerken tek bir açıdan çekmek yerine farklı açılardan fotoğraf çekin, çünkü farklı açılardan çekilen fotoğraflar daha çekici olmuştur.
 8. Diyafram değerini doğru ayarlayın. Diyafram ile alan derinliği değişir, portre çekerken sadece konunun net olmasını isteriz, manzara çekerken her yerin net olmasını isteriz. Bunu da diyafram değerleri ile ayarlarız.
 9. ISO değerini kontrol edin. Daha önce yaptığınız çekimde ISO değerini çok yüksekte unutmuş olabilirsiniz, ISO eski ayarda kalmış olabilir, sonrasında pişman olmamak için çekim öncesi ISO ayarını kontrol edin.
 10. Dik kadraj mı yoksa yatay kadraj mı çekeceğinize karar verin. Bazı fotoğraflar dik kadrajda daha iyi olurken bazıları da yatay kadraj ile daha iyi görünür. Emin değilseniz iki kadrajdan da çekip beğendiğinizi alın.
 11. Kullanma Kılavuzunu okuyun. Türkiye’de çoğu kişi kullanma kılavuzu okumaktan hoşlanmazlar. Kullanma kılavuzunun sıkıcı bir havası olsa da buna katlanıp okunması gerekir.
 12. İstediğimiz fotoğraf veya fotoğrafları çekmek için çok pahalı ekipmanlar almamız gerektiğini düşünüyoruz. Aslında bunun yerine çekeceğimiz alanı belirleyip ona göre ekipman alma kararı vermeliyiz.
 13. Çektiğiniz fotoğrafı fotoğraf makinesi ekranından değil, bilgisayar ekranında görüp değerlendirin. Fotoğrafı bilgisayara atın %100 boyutlarda inceleyip karar verin.
 14. Çektiğimiz görüntü fotoğraf makinesinin ekranında daha canlı görünür, bilgisayara atıp bilgisayar üzerinde renkleri görmemiz gerekir. Her zaman olmasa da bazı zamanlarda fotoğraf makinesi ekranında gördüğümüz görüntü ile bilgisayarda gördüğümüz görüntünün renkler arasında farklar oluşabilir.
 15. Manuel modu kullanın. Fotoğraf çekmeye başladığınız zaman çekeceğiniz ayarlara neden makine karar versin. Eğer vakit sıkıntınız yoksa M yani Manuel modunu kullanmalısınız. Çünkü fotoğrafı çekecek olan sizsiniz ayarlarını da siz ayarlamalısınız.
 16. Sırf fazla ekipmanımız olması için, ekipman almış olmak için, amacınızı bilmeden ekipman almayın. Ne çekeceğinize karar vermeden ekipman almayın.
 17. Her çekim sonrasında hafıza kartınızı bilgisayarınıza yedeklemelisiniz. Eğer yedeklemeyi unutup hafıza kartını temizlerseniz çok pişman olabilirsiniz.
 18. Hafıza kartınızın kapasitesi dolduğu zaman kullanabilmek için yanınızda 2. hafıza kartı taşıyın. Ayrıca yazma ve okuma hızlarının iyi olmasına dikkat etmelisiniz.
 19. Fazla fazla fotoğraf çekin. Fotoğraf çekmeden hatalarınızı anlamanız mümkün değildir. Ustalaşmak için bol bol fotoğraf çekin.
 20. Çektiğiniz fotoğrafları paylaşın. Facebook, Instagram, 500px gibi sitelerde fotoğraflarınızı paylaşın, yorumlara açık olun, herkesten yorum almaya çalışın. Hatalarınızı da düzeltmeye çalışın. Kötü yorumlarda umudunuzu yitirmeyin.
 21. Makinenizi yanınızda taşıyın. Makinenizi olabildiğince yanınızda taşımaya çalışın, çünkü çekmek istediğiniz fotoğrafın nerede ne zaman karşınıza çıkacağı belli olmaz.
 22. Fotoğraf makinenizi ve lensinizi iyi tanıyın.
 23. Fotoğraf inceleyin. Fotoğraf paylaşım sitelerinde sık sık fotoğraf örneklerini inceleyin 500px en iyi örnekler arasındadır. Farklı fotoğrafları görmek bakış açınızı değiştirir ve çok faydalı olacaktır.
 24. Fotoğraf makinesi pillerini gereğinden fazla şarj etmek pilin ömrünü azaltan en önemli unsurlardan birisidir. Normal olarak çoğu pil 2 saatte şarj olmakta, eğer siz daha fazla şarj olsun diye düşünüp 5-6 saat şarjda bırakırsanız enerji israfı ve pile zarar vermekten başka bir şey yapmazsınız. Çoğu pil şarj dolduğu esnada ışık ile kullanıcıya haber verir, siz de tam dolduğu zaman pilinizi şarjdan çıkartın.
 25. Ekran parlaklığını tamamen açmayın, kısık kalsın. Günümüzde çoğu DSLR fotoğraf makinelerinde LCD ekran parlaklığı ayarlanabiliyor. Sizde bu parlaklığı kısık olarak kullanmaya çalışın. Ekran parlaklığını kısmak, pipn daha uzun dayanmasını sağlar. Parlak ekran kullanımı pilin çabuk bitmesine sebep olur.
 26. Gereksiz yere flaş kullanımını pilin çabuk bitmesine sebep olur.
 27. Ekran korumayı aktifleştirin, ekran koruma aktif olunca, ekran belli bir süre kullanılmayınca ekran kapanır. Bu özellik sayesinde ekranı kullanmadığınız kısa sürelerde otomatik olarak ekran kapanacağından pil tasarrufu yapmış olursunuz.
 28. Yazma hızı yüksek olan hafıza kartı alın. Hafıza kartınızın yazma hızının düşük olması sayesinde fotoğrafın yazılması uzun süreceğinden hem fotoğraf çekiminiz yavaşlayacak hem piliniz daha çabuk bitecektir.
 29. Uzun yolculuğa ya da fotoğraf çekimine çıkacağınız zaman öncesinde pil durumunu kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.
 30. Battery Grip kullanarak, daha uzun süre çekim yapabilirsiniz. Kalem pil ile kullanılan Battery Grip’ler ile de şarj imkânınız olmadığı durumlarda kalem pil kullanabilirsiniz.
 31. Lens değiştirirken mümkün olduğunca tozsuz ve kapalı ortamda değiştirmeye çalışın. Rüzgârlı tozlu veya topraklı yerlerde lens değiştirmeyin.
 32. Lensi değiştirirken makineyi aşağı doğru tutun ki tozlar makinenize düşmesin.
 33. Lens değiştirirken zaman kaybetmeyin. Süresin uzaması, toz kaçma riskini arttırır.
 34. Lensi çıkarmadan önce makinenizi kapatın. Makinenizi kapatmazsanız makine toz çekici manyetizma gibi davranabilir.
 35. Toz var mı diye test etmek için kısık diyaframda(F/22 gibi) mavi gökyüzü veya beyaz duvarı çekin.
 36. Makinenizi profesyonel sensör temizlemeye verip genel temizlik yaptırın
 37. Mümkünse, en düşük ISO değerini kullanın. ISO değerinin en düşük olduğu zaman, en iyi netlik ve görüntü kalitesini elde edebileceğimiz zamandır. ISO arttığı zaman gürültü de artar.
 38. Düşük ışıkta çekim yaparken “Diyafram Öncelikli Mod” kullanılmalı ve diyafram değeri ayarlanmalıdır. Diyafram öncelikli mod sizin ayarlayacağınız diyafram değerine göre perde hızını ayarlayacaktır.
 39. Diyafram öncelikli modu kullanırken doğru ölçüm modu ve diyaframı ayarladıktan sonra çekeceğiniz fotoğraftaki konuya deklanşöre yarım basıp odakladıktan sonra vizörden baktığımız zaman alt kısımda yazan değerlerde perde hızı 1/100 veya daha fazlasını gösteriyorsa bu değer iyidir. Fotoğraf çektikten sonra bulanıklık olup olmadığını inceleyin. Eğer perde hızınız 1/100’ün altındaysa ışığın yeterli miktarda olmadığını göstermektedir.
 40. Doğru odak noktası, net fotoğraf için en önemli noktalardan biridir. Fotoğrafta arka plan net ise konu dışında olan bir şey keskin ise odak hatası mevcuttur. Fotoğrafın tamamı bulanık ise büyük ihtimal düşük perde hızından veya fotoğraf makinesinin tutulma şeklinden kaynaklı bir hata vardır.
 41. Titreşim engelleme özellikli lensiniz varsa ve o lensinizi kullanıyorsanız, titreşim engelleme özelliğini aktif hale getirin. Çoğu zoom lens kullanıcısı titreşim engelleme özelliği sayesinde düşük perde hızında keskin fotoğraflar elde etmektedir. Bu özelliğe sahip lensiniz varsa perde hızını en düşüğe alıp çekim yapmayı denemelisiniz.
 42. Mümkün oldukça sabit lens kullanın. Sabit(prime) lensler genellikte portre çekimlerinde kullanılmakta ve keskinlik konusunda çok iyidir. Sığ alan derinliği ve güzel bokehler üretip güzel fotoğraflar elde etmenizi sağlar.
 43. Canlı çekiyorsanız odak noktanızın gözlerde olmasına dikkat etmelisiniz. Gözlerin net olması daha çok ilgi çeker.
 44. Diyafram değeri en iyi netliği elde etmemizde çok etkilidir. Portre çekimlerinde F/1.4 ile F/8 arasında diyafram kullanılırken manzara fotoğrafçılığında F/8 ile F/10 arası diyafram kullanılır.
 45. Fotoğrafçılık terimlerini öğrenin
 46. En az bir fotoğraf grubuna katılın. Sizin gibi fotoğrafçılarla iletişim halinde olun. Sizden iyi bilenlerden yorum alabilme şansınız olur.
 47. Yeni ekipman almak için acele etmeyin. Daha iyi makine yerine daha iyi lens almaya çalışın.
 48. Farklı bakış açıları deneyin, sürekli göz seviyesinden çekim yapmayın.
 49. İyi fotoğrafçılardan fotoğraflarınıza yorum yapmasını isteyin
 50. Fotoğrafçılık hakkında bilgisi olmayan kişilerin yorumlarını dikkate almayın. Bu kişiler fotoğrafı değil, sadece fotoğrafta gördükleri nesneler hakkında yorum yapar, kötü çekilmiş bir fotoğraf için ‘ne şirin kedi’ gibi yorumlar alırsınız. Güzel bir fotoğraf için belki de ‘bunu niye çektin, ne var ki burada’ gibi bir yorum da alabilmeniz mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*