Netleme Sistemleri

DSLR makinelerde kullanılan objektiflere ve makinelerin modeline göre farklı netleme seçenekleri bulunur. Bunlar; Manuel (M) ve Auto Focus (AF) yöntemleridir.
Hangi netleme türünün kullanılacığı ise yapılacak çekime göre değişir. Haraketli, durağan hem haraketli hem de durağan olan nesneler için uygun olan odaklama yapılmalıdır.

Otomatik Netleme (AF mode)


AF modda kullanılacak 2 netleme yöntemi vardır.

Tek Dokunuş ile Netleme (Single Focus)

Deklanşöre yarım basılarak yapılan netlemedir. Elinizi çekene kadar alınan netlik bozulmaz. Yarım basılı tutarak kadrajda açı, yön gibi değişiklikler yapabilir. Fakat konu kadraj dışına çıkarsa odaklama bozulur. İstediğiniz odaklamayı alamazsanız elinizi tamamen çekip tekrar yarım basarak odaklayabilirsiniz.
Bu netleme yönteminde deklanşöre yarım basıldığında pozlama da yapılmış olur. Bu şekilde odak aldıktan pozlama ile oynanamaz. Sabit ve manzara çekimlerinde kullanılır.

Single Modda İstenen Yere Netlik Alamama Sorunu

Fotoğraf çekimlerinde odaklama yapmak videoya göre daha kolaydır. Direkt konu çekimlerinde netleme yapmak için deklanşöre yarım basarak odaklama sağlanır. Ancak bazı durumlarda bu uygulama işe yaramaz. Bunun nedeni kadrajda yeteri kadar kontrast alanın bulunmamasıdır. Böyle durumlarda manuel yani el ile netlik almak gerekir.


Sürekli Değişen Netleme (Continuous)

AF modlarının diğer bir türü ise continuous’dur. Netleme mantığı Single ile aynıdır. Netlik almak için deklanşöre yarım basılır. Ancak bu mod hareketli konuların çekimi için daha uygundur. Elinizi deklanşörden çekene kadar konunun netliğini bozmaz. Obje kadraj dışına çıktığında netliği başka bir obje üstüne alır.
Spor müsabakaları, giden arabalar ya da kuş çekimleri için kullanılır.
AF modunda çekim yapmak fotoğraf çekimleri için kullanışlı olsa da video çekimlerinde bazı dezavantajları vardır. Konuya otomatik netleme aldığında çerçeve içinde çok fazla hareket ederse objektif netlemeyi başka bir noktaya kaydırabilir. Bu objektifin kalitesi ile de ilgilidir. Özellikle prime lenslerde otomatik odak yerine el ile odak almak daha doğrudur.

Objektif Üzerinden El ile Netleme (Manuel Focus)

Çerçeveye tam anlamıyla hakim olmak ve dramatik etki uyandırmak için Manuel Focus kullanılmadır. Hem objektif hem de kamera üzerinde yapılabilir.
Kamera üzerinde yapmak için, netlik almak istediğiniz bölgeyi joystick ya da oklar seçersiniz. Netleme noktasının üzerinde olan yer, hareket etse dahi netliği bozulmaz. Çerçevenin dışına çıkana kadar odakta kalmaya devam eder. Yeni üretilen makinelerde LCD ekran üzerinden dokunmatik olarak da bu seçim yapılabilir.
Bunun haricinde objektif üzerinden de manuel focus yapılır. Lens üzerinde bulunan netlik çemberi ile oynayarak istediğiniz konuya netlik alabilirsiniz.
Manuel netlemenin diğer bir avantajı işe alan derinliğidir. Diyafram değerine de bağlı olarak fotoğraf çekimlerde alan derinliğini istediğiniz gibi kontrol edebilir ve konuyu ön plana çıkartabilirsiniz.
Manuel odaklama portre, çiçek, manzara gibi fotoğraf çekimlerinde kullanılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*